Żurawina to drobne, wiecznie zielone krzewy z niewielkimi, czerwonymi i cierpkimi w smaku owocami. Dawniej rosły powszechnie na torfowiskach i w bagiennych lasach Europy północnej i wschodniej, a także na Syberii, w Kanadzie i na północy Stanów Zjednoczonych.

W Polsce powszechnie spotykana jest żurawina  błotna. Występuje w Puszczy Knyszyńskiej, Białowieskiej i na Pomorzu Zachodnim. Medycyna ludowa Polski, jak i kontynentu amerykańskiego, od dawna doceniała dobrodziejstwo żurawiny. Jej owoce stanowiły ważny dodatek w codziennej diecie mieszkańców, przyczyniając się do poprawy ich stanu zdrowia. Historyczne przekazy podają, że walory smakowe i zdrowotne żurawiny znane były nawet już starożytnym Słowianom, zaś północnoamerykańskim Indianom żurawinę zalecali szamani.

Przez wieki stosowano także żurawinę w zwalczaniu przykrych dolegliwości pęcherza, anginy, schorzeń reumatycznych, przeziębień, przy problemach z żołądkiem, jelitami i trzustką. Dopiero współcześnie  przeprowadzono szczegółowe badania nad właściwościami tej rośliny i stwierdzono jej zbawienne właściwości, a medycyna oficjalna zaczęła traktować żurawinę naprawdę poważnie. Wiadomo już, że żurawina, zarówno świeża jak i suszona czy też w postaci soku, jest owocem pełnym wartości odżywczych, korzystnie wpływającym na zdrowie i urodę.

 CO ZAWIERA ŻURAWINA?

Żurawina zawiera dużo błonnika, witamin (B1, B2, B6, C, E, karoten), a także minerałów: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza (który wspomaga walkę z anemią) oraz flawonoidy, które pełnią funkcję silnych przeciwutleniaczy. Zalecana jest przy niedoborach tych witamin i minerałów. Kwas benzoesowy sprawia, że jest owocem długo zachowującym świeżość. Kwasy cytrynowy i jabłkowy zaś, nadają owocom kwaśny, cierpki smak.

Owoce żurawiny mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego powinno się je spożywać przy różnych infekcjach jako wspomaganie leczenia oraz jako skuteczną profilaktykę. Flawonoidy z kolei, mają właściwości przeciwutleniające, dlatego żurawina stosowana jest w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy. Te zdrowe owoce pomagają też utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu HDL („dobry” cholesterol). Owoce żurawiny dobrze oczyszczają organizm z toksyn – są zatem idealnym składnikiem każdej diety oczyszczającej czy odchudzającej. Żurawina zapobiega wielu zakażeniom, wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

JAK DZIAŁA ŻURAWINA?

  1. Żurawina działa dobroczynnie na układ pokarmowy ze względu na posiadane właściwości probiotyczne – wspomaga wzrost dobroczynnej mikroflory jelitowej, a jednocześnie niszczy szkodliwe bakterie. Świeży czy też suszony owoc zapobiega zaparciom, a galaretki żurawinowe pomagają w leczeniu biegunek.

2. Owoc ten zapobiega również zakażeniom dróg moczowo-płciowych poprzez działanie antybakteryjne zawartego w nich kwasu hipuronowego, który usuwa bakterie Esherichia coli (E.coli). Warto pamiętać, że żurawina wzmacnia także działanie antybiotyków podawanych przy stanach zapalnych układu moczowego. Dobroczynne składniki żurawiny utrudniają bakteriom przywieranie do nabłonka dróg moczowych, dzięki czemu strumień moczu może je wypłukać, nie dopuszczając do rozpoczęcia infekcji. Warto nadmienić, że owoc ten nie powoduje zakwaszania moczu lecz go alkalizuje i może być bezpiecznie stosowany przez chorych na kamicę moczową. Picie dużych ilości soku żurawinowego rozpuszcza kamienie zawierające moczany i przerywa napady kolki nerkowej. Innymi słowy, jeśli lubimy mięso i mamy skłonność do kamicy nerkowej, powinniśmy alkalizować mocz, a żurawina, ze względu na dodatkowe właściwości ograniczające wzrost bakterii chorobotwórczych, nadaje się do tego celu najlepiej.

3. Żurawina pielęgnuje jamę ustną, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, próchnicy i chorobom dziąseł. Pomaga w zwalczaniu siedliska bakterii w jamie ustnej, a tym samym zapobiega rozsiewaniu się infekcji w inne miejsca i przekształcaniu jej w np. zapalenie migdałków, zatok przynosowych, katar sienny, zapalenie ucha środkowego i inne dolegliwości.
4. Wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, poprzez zapobieganie osadzania się bakterii Helicobacter pylori na błonie śluzowej żołądka.
5. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, ponieważ zawiera kwas chinowy, chroniący przed ich powstawaniem.
6
. Codzienne picie soku żurawinowego podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniża jednocześnie poziom złego cholesterolu (LDL).
7. Owoc ten ma również działanie przeciwnowotworowe – może zapobiegać wzrostowi guzów, a nawet ich powstawaniu. Żurawina wielkoowocowa zawiera więcej przeciwutleniających fenoli niż 19 najczęściej spożywanych gatunków owoców, a przeciwutleniacze te odgrywają ważna rolę w profilaktyce niektórych nowotworów. Najbardziej podatne na hamujące właściwości żurawiny okazały się komórki raka płuc, raka okrężnicy oraz białaczki. Naukowcy na całym świecie mają wielką nadzieję, że dzięki temu odkryciu uda się zastosować teorię wysnutą na drodze doświadczeń w praktycznym leczeniu raka.
8. Żurawina chroni także mózg. Spożywanie owoców żurawiny, a także żurawinowych soków i napojów wpływa na spowolnienie procesu starzenia się szarych komórek, a tym samy zapobiega przedwczesnemu upośledzeniu funkcji motorycznych oraz poznawczych. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy (ich ilość w 100 g żurawiny znacznie przewyższa ilość przeciwutleniaczy w tej samej ilości szpinaku czy pomarańczy). A dzięki wysokiej zawartości wit. C, żurawina obniża ryzyko  zapadania na chorobę Alzheimera oraz chorobę Parkinsona.
9. Składniki żurawiny wpływają zbawiennie na funkcje serca. Kompleks flawonoidów, antocyjan i witaminy C stanowi wspaniałą ochronę przed niszczycielskim wpływem wolnych rodników. Odpowiednia ilość potasu (wielokrotnie większa niż sodu) przyczynia się do normalizacji ciśnienia tętniczego krwi, co ma istotne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania serca. Flawonoidy występujące w żurawinie są odpowiedzialne za zmniejszenie zapadalności na chorobę wieńcową, poprzez powstrzymywanie tworzenia się zakrzepów krwi oraz korzystny wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dzięki swym własnościom antyoksydacyjnym, zapobiegają utlenianiu cholesterolu, a to z kolei znacząco zmniejsza ryzyko arteriosklerozy i zapychania naczyń krwionośnych. Dodatkowo żurawina zmniejsza kruchość i przepuszczalność naczyń krwionośnych.
10. Żurawinę w różnej formie podawano dzieciom w chorobach wirusowych, jako łagodny środek przeciwgorączkowy i napotny. Jednocześnie podawanie tych owoców wpływało na wzrost odporności organizmu.

11. O żurawinie powinny pamiętać także osoby odchudzające się. Ma doskonałe właściwości odtruwające, pomaga usunąć toksyny i reguluje przemianę materii. Przez trzy dni układaj jadłospis według poniższego wzoru. Tuż po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny, możesz do niej dodać łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego. Później, pół godziny przed każdym posiłkiem, wypij szklankę soku żurawinowego (oczywiście bez cukru). Kurację stosuj regularnie i powtarzaj co dwa tygodnie, a poczujesz przypływ energii i pozbędziesz się niechcianych kilogramów.

 Na koniec warto wiedzieć, że nawet najsłodsze owoce żurawiny posiadają stosunkowo niski poziom cukru. Dlatego też pozwalają zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na owoce, nie przewyższając limitu kalorii. Zdaniem ekspertów, włączenie do zdrowej diety żurawiny lub produktów żurawinowych, jest świetnym sposobem na zwiększenie ilości spożywanych owoców.

KTO NIE POWINIEN JEŚĆ ŻURAWINY?

Choć jest ich niewiele, istnieją także przeciwwskazania do spożywania żurawiny. Jednym z nich jest przyjmowanie warfarinu, czyli leku rozrzedzającego krew. Istnieją sprzeczne doniesienia dotyczące żurawiny, która rzekomo wzmaga działanie medykamentu, powodując zwiększone krwawienia.

„Zadbaj o swoje ciało. To jest jedyne miejsce w którym mieszkasz”

Jim Rohn


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>