Odrobina historii…

 Choć pochodzenie makaronu nie jest do końca znane, jedno jest pewne – mąka zmieszana z wodą cieszy nasze podniebienia już od około czterech tysięcy lat. Wbrew temu co pomyślałoby wielu z nas, jej korzenie nie znajdują się w Italii. Pierwsze wzmianki na temat klusek gotowanych w wodzie, znaleźć można w Talmudzie, napisanym w V wieku naszej ery. Chińczycy jedli makaron już ponad 2000 lat przed naszą erą. Świadczy o tym odkrycie naczynia z dobrze zachowanym makaronem pochodzącym sprzed 4000 lat przed Chrystusem.

Arabowie, by uniknąć robienia i gotowania za każdym razem makaronu na nowo, wpadli na pomysł, by formować ciasto w długie nitki lub rurki, a następnie suszyć je na słońcu. Począwszy od XIV wieku makaron był bardzo rozpowszechniony ze względu na jego właściwości odżywcze, a także trwałość. W Neapolu, jeszcze w XV wieku, ciasto na makaron było udeptywane przez ludzi. Ta żmudna i mało higieniczna praca nie podobała się królowi Ferdynandowi II Neapolitańskiemu, który kazał wymyślić inny sposób ugniatania ciasta. Wtedy to wynaleziono maszynę z brązu, która zastąpiła ludzi podczas ugniatania ciasta. Makaron dzięki temu odkryciu zyskał na popularności.

 Zdrowo czy nie?

  Bardzo często osoby będące na diecie, wykluczają ze swojego menu makaron. Przekonani, że to właśnie on odpowiada za dodatkowe kilogramy, nie chcą słuchać o jego zdrowotnych właściwościach. Duża zawartość węglowodanów, wysoka kaloryczność – to często powtarzane zarzuty, które tak naprawdę nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Nie sam makaron jet problemem, ale niezwykle często dodawane do niego wysokokaloryczne sosy. Również wybór ma znaczenie. Najczęściej sięgamy po makarony z mąki pszennej, zapominając, że na rynku bogata jest oferta tych pełnoziarnistych, które należą do najbardziej wartościowych.

Makaron jest dobrym źródłem energii, przy czym w ok. 70% składa się z węglowodanów, a w 11% z białka. Ze względu na swoją wszechstronność zalecany jest sportowcom (jako źródło węglowodanów dostarcza energii w sportach wytrzymałościowych). Makaron w połączeniu z warzywami, chudym mięsem czy rybą, stanowi dobrze zbilansowany posiłek. Dzięki połączeniu makaronu z mięsem czy nabiałem, białko w nim zawarte jest lepiej wykorzystywane przez organizm. Makaron odznacza się niskim indeksem glikemicznym, a jego tempo uwalniania energii jest powolne, zapewnia więc sytość na dłużej.

Zawarte w makaronie węglowodany złożone, zapewnią Tobie energię do codziennego funkcjonowania oraz znacząco wpłyną na podwyższenie poziomu serotoniny w organizmie. Mówiąc wprost – poprawią Ci humor podobnie jak zjedzenie czekolady. Makaron pod tym względem jest dużo lepszy od słodyczy, które zawierają cukry proste, niekoniecznie dobre dla naszego organizmu.

 Co takiego w sobie ma?

 Makaron pełnoziarnisty:

Zawiera kwas foliowy – niezwykle ważny przy podziale komórek. Podkreśla się również jego znaczenie w procesie krwiotwórczym.

Jest bogaty w magnez, niezwykle ważny w budowaniu zębów i kości. Posiada spore ilości cynku, który jest niezbędny do funkcjonowania układu immunologicznego i wykorzystywany również do podziału komórek. Zawarty w nim fosfor, podobnie jak magnez, jest niezwykle ważnym budulcem kości i zębów.

Makaron orkiszowy:

Mąka orkiszowa była popularna w średniowieczu. Obecnie znów wraca do łask ze względu na dużą zawartość błonnika, żelaza i nasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta orkiszowa pomaga uporać się z problemami skórnymi i niestrawnością. Makaron orkiszowy zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników zdrowej żywności.

Makaron ryżowy:

Makaron ryżowy otrzymuje się z mąki ryżowej, czyli pośrednio – z ryżu. Jego klasyczna postać to bardzo cienkie, białe niteczki, ale bywa też w kształcie szerszych wstążek i rurek. Składa się głównie ze skrobi, nie zawiera glutenu i tłuszczu. Łatwo go przyrządzić, wystarczy zalać wrzątkiem. Jest bardzo popularny w Azji, szczególnie w Chinach. Można go podawać z kurczakiem, owocami morza i warzywami. Idealny do azjatyckich zup.
Makaron sojowy:

Wydawałoby się, że otrzymuje się go z soi, ale nazwa handlowa jest mylna. W rzeczywistości w jego składzie można znaleźć przede wszystkim skrobię otrzymywaną z fasoli mung. Zawiera około 10% białka, ma niewiele tłuszczu. Jest bezglutenowy. Ma postać długich, przezroczystych nitek. Wystarczy zalać go wrzątkiem, nie wymaga gotowania. Najlepiej smakuje jako dodatek do zup, sajgonek, można go podawać z wieprzowiną lub wołowiną i warzywami.

Makaron kukurydziany:

To żółty makaron, który otrzymuje się z kukurydzianej mąki. Jest bogaty w błonnik oraz witaminy B, E i A. Zawiera też magnez i potas. Uważany jest za bardzo zdrowy, nie zawiera glutenu. Pasuje do sałatek meksykańskich, znakomicie smakuje z fasolą.

 Jak gotować makaron?

 Makaron gotowany zbyt długo jest mniej smaczny i mniej wartościowy. W czasie gotowania część składników odżywczych, soli mineralnych i witamin przenika do wody, którą wylewamy. Im dłużej gotujemy, tym więcej tych cennych składników tracimy. Dobrze ugotowany makaron powinien zachować swój kształt oraz być jędrny i lekko twardy.

 


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>