W sklepie ekologicznym coraz więcej miejsca na regałach  zajmują różnego rodzaju oleje. Rafinowane, nierafinowane, w małych i dużych butelkach. Kosmetyczne i do spożycia. Niektóre można stosować i jako kosmetyk i jako pyszny dodatek do dań. Tak jest w przypadku oleju kokosowego.  Klienci coraz częściej pytają , jakie właściwości mają oleje. Dzisiaj postaram się to przybliżyć. Omówimy sobie oleje o których już słyszeliśmy. Obco brzmiące nazwy i gatunki zostawimy na następny raz.

OLEJ LNIANY

Olej pozyskiwany z nasion lnu jest uznawany przez lekarzy i dietetyków za jeden z najzdrowszych, dostępnych obecnie na rynku tłuszczów roślinnych. Ostatnie badania wykazały, że jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin niezwykle ważnych dla organizmu. Potwierdzono również, że jest lekiem na powszechnie występujące dziś choroby cywilizacyjne. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród fanów zdrowego odżywiania, ale i tych, którzy borykają się z poważnymi chorobami serca i układu krążenia.
Olej lniany to przede wszystkim cenne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te występują zarówno w produktach pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Ich działanie polega na obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu (LDL) we krwi, jednocześnie zwiększając stężenie jego „lepszej” frakcji HDL.
Zawarta w oleju lnianym witamina E, czyli naturalny przeciwutleniacz, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i wzmożoną produkcją szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników. Przeciwutleniacze mają zdolność nie tylko zabijania tych szkodliwych związków, ale także zmniejszania szkód jakie zdążyły wyrządzić w ciele człowieka. Wolne rodniki powstają na skutek wpływu na organizm niekorzystnych warunków zewnętrznych jak zanieczyszczenia powietrza, nieunikniony codzienny stres, palenie tytoniu czy zła dieta. Ich działanie polega na zaburzeniu struktury DNA, zmniejszeniu odporności organizmu na infekcje, zaburzeniu pracy mózgu i innych narządów. To między innymi właśnie one odpowiedzialne są za powstawanie zmian nowotworowych.
Żeby obniżyć poziom złego cholesterolu robimy miksturę:

0,5 litra oleju lnianego , dwie łyżki stołowe pieprzu cayenne.

Wsypać pieprz do oleju, zamieszać, wstawić do lodówki na 10 dni. Codziennie przemieszać . Pić po łyżce dziennie, najlepiej rano.

OLEJ KOKOSOWY

Olej kokosowy jest olejem roślinnym powstającym poprzez tłoczenie twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Kupując warto zwrócić uwagę, aby olej był tłoczony na zimno i nierafinowany, gdyż to pozbawia go cennych składników. W takiej postaci jest droższy, jednak zdrowszy.

Jest tłuszczem bogatym w cenne właściwości. Znajdziemy w nim nasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy), jak i nienasycone (między .innymi  kwas oleinowy, linolenowy). Zawiera witaminę B2, B6, E i C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk

Właściwości oleju kokosowego:

-Olej kokosowy może zwiększyć wydatek energetyczny ciała, pomagając spalić więcej tłuszczu.

-Kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym może mieć działanie anty-bakteryjne, anty-wirusowe i anty grzybicze, może pomagać w leczeniu wszelkich zakażeń.

-Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym są włączone do ketonów, które mogą łagodzić napady padaczkowe i epilepsje, oraz polepszają funkcje mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera.
-Olej kokosowy może poprawić poziom cholesterolu we krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca.
-Olej kokosowy może chronić włosy przed uszkodzeniami, nawilża skórę i działa jak krem przeciwsłoneczny.
-Olej kokosowy może pomóc spalić tłuszcz, szczególnie ten w jamie brzusznej. Olej kokosowy może zmniejszyć apetyt i zwiększać spalanie tłuszczu w rezultacie powodując utratę wagi. Jest skuteczny szczególnie w przypadku otyłości brzusznej.

OLEJ Z AVOCADO

Tłoczony na zimno, ma ciemnozieloną barwę i smak zbliżony do oliwy. Bardzo popularny w kuchni śródziemnomorskiej, stosowany jest jako dodatek do sosów, sałatek, pieczenia i gotowania. Jest nie tylko źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i skwalenu, ale też lecytyny. Związek ten jest budulcem komórek mózgu, pełni funkcje ochronne żołądka i wątroby oraz usprawnia krążenie krwi. Zawarta w lecytynie cholina wspomaga  proces koncentracji i zapamiętywania, dlatego poleca się ten olej dla uczących się

OLEJ Z PESTEK WINOGRON

Żółtozielony lub zielonkawy olej doskonały jako dodatek do sosów, dressingów i sałatek. Jest jednym z bogatszych źródeł kwasu linolowego i witaminy E. Obniża poziom złego cholesterolu LDL, natomiast podnosi – dobrego HDL, działa anty oksydacyjnie.
OLEJ RYŻOWY

Ma delikatny, słodkawy posmak migdałów. Idealny do dressingów, sałatek, smażenia i pieczenia. Niezwykle popularny w Azji, gdyż jego łagodny smak nie przenika do potraw. Bardzo bogaty w witaminę E, naturalny przeciwutleniacz(działa silnie przeciwzmarszczkowo, chroni przed promieniami UV, poprawia mikro cyrkulację w naczyniach krwionośnych), a także w skwalen, który chroni serce, ma działanie antynowotworowe oraz przeciwgrzybiczne.
OLEJ KROKOSZOWY (Z OSTU)

Tłoczony na zimno ma intensywny złoto – żółty kolor. Uwaga, naturalnie wytrąca się z niego osad. Nie nadaje się do podgrzewania. Zalecany jest dla osób o podwyższonym ciśnieniu i z nieprawidłowym cholesterolem

OLEJ ARGANOWY

Olej wykazuje właściwości nawilżające i przeciwzmarszczkowe, nawilża i uelastycznia skórę. Dzięki swojemu antybakteryjnemu działaniu może okazać się wybawieniem dla osób borykających się z trądzikiem, egzemą czy łuszczycą, przyspiesza także gojenie się wszelkich ran, oparzeń czy łuszczącej się skóry. Dodatkowo świetnie działa również na włosy,  wcierany w skalp poprawia kondycję włosów, pomaga zwalczać łupież, natomiast nakładany na końcówki zapobiega ich rozdwajaniu i nadaje włosom blasku.

Pozwala też na obniżenie poziomu cholesterolu. Olejek arganowy ma zmniejszać ryzyko wystąpienia zawału serca. Obniża też  prawdopodobieństwo pojawienia się miażdżycy oraz choroby Alzheimera i Parkinsona. Ma przyczyniać się do zapobiegania chorobie reumatycznego zapalenia stawów. Łagodzi też bóle mięśni.

OLEJ Z CZARNUSZKI

Olej z czarnuszki zawiera witaminę E, beta-karoten, sterole, biotynę, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze. Jednak najważniejszym związkiem znajdującym się w oleju z czarnuszki jest tymochinon – składnik olejku eterycznego nasion czarnuszki, dzięki któremu olej wykazuje działanie przeciwzapalne porównywalne do działania aspiryny, przeciwbólowe, a także ochronne ma miąższ nerek i wątroby. Jednak co najważniejsze, dzięki niemu olej z czarnuszki, podobnie jak same nasiona, wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe.
Z badań wynika, że olej z czarnuszki jest skuteczny w zwalczaniu Helicobacter Pyloribakterii, która jest jedną z przyczyn choroby wrzodowej. Olej z czarnuszki łagodzi objawy schorzeń alergicznych, takich jak katar alergiczny, objawy astmy oskrzelowej, egzema atopowa.
Olej z czarnuszki stosowany zewnętrznie chroni skórę przed poparzeniem słonecznym i łagodzi powstałe już podrażnienia. Ponadto przyśpiesza gojenie się ran, wspomaga leczenie schorzeń skórnych, takich jak trądzik, łupież czy lliszaj i ATP

OLEJ Z PESTEK DYNI

Olej z pestek dyni posiada ciemno zielony kolor i jest otrzymywany z tłoczenia surowych lub prażonych pestek, które posiadają bardzo wiele korzyści zdrowotnych, ale również pielęgnacyjnych. Posiada on bogaty orzechowy smak i jest cennym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów.

Zastosowanie:

-w przypadku przerostu prostaty

-zapobiega wypadaniu włosów

-zwalcza pasożyty jelitowe

-pomaga zredukować zły cholesterol

-zwalcza artretyzm

-zmniejsza objawy jelita drażliwego

OLEJ ARACHIDOWY

Tłoczony na zimno ma żółty kolor i intensywny posmak orzechów, natomiast rafinowany jest pozbawiony zarówno smaku, jak i aromatu. Olej arachidowy powinien być spożywany na zimno jako dodatek do surówek czy dressingów. Sprzyja odchudzaniu, gdyż zapewnia uczucie  sytości przez dłuższy czas. Dzięki zawartości resweratrolu ma działanie przeciwnowotworowe, a obecny w nim magnez wspomaga układ nerwowy. Olej z orzechów arachidowych ma również korzystny wpływ na skórę.
OLEJ SEZAMOWY

Otrzymywany przez tłoczenie na zimno, ma charakterystyczny ciemnobrązowy kolor i mocny aromat. Bardzo popularny w kuchni azjatyckiej (do gotowania, sosów, sałatek, dipów, deserów). Wykazuje działanie rozgrzewające i oczyszczające. Ostatnie badania pokazują, że obniża również ciśnienie krwi, a nawet pozwala zmniejszyć dawkę stosowanych leków. Korzystnie wpływa na stan kości i kondycję stawów – stosowany jest w profilaktyce osteoporozy.

OLEJ KONOPNY

Otrzymywany jest z tłoczonych na zimno nasion konopi siewnych. Ma zielonobrązową barwę  i lekko gorzki, korzenny smak i zapach. Doskonały jako dodatek do ziemniaków, kasz i surówek. Jest bardzo bogaty w witaminę K, która wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne, odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Działa przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Bierze również udział w formowaniu tkanki kostnej.

OLEJ KUKURYDZIANY

Tłoczony na zimno jest pomarańczowy lub czerwonawy, rafinowany – jasno- lub ciemnożółty. Ze względu na dużą zawartość kwasów wielonienasyconych nie nadaje się do smażenia. Może być użyty do produkcji majonezu, jako dodatek do sałatek, surówek lub do gotowania. Zawiera duże ilości witaminy E, która hamuje proces starzenia. Olej z zarodków kukurydzy stosowany jest do walki z przerostem gruczołu krokowego, z uwagi na bardzo dużą zawartość fitosteroli.

OLEJ RZEPAKOWY

Olej rzepakowy jest bardzo bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak: A, E, D3 i K oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).Wspomaga funkcje organizmu i wzbogaca pokarm w ważne dla zdrowia substancje. Dlatego nazywany jest „oliwką północy”. Pozyskuje się go metodą tłoczenia na zimno: oleje takie nie są sztucznie pozbawiane aromatu ziaren, koloru i smaku oraz „wzbogacane” o sztuczne polepszacze. Olej rzepakowy korzystnie działa na zdrowie człowieka. Przeciwdziała chorobom serca i układu krążenia, miażdżycy, utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, działa przeciw krzepliwie, reguluje przemianę materii, zapewnia optymalny rozwój mózgu i wzroku, wspomaga leczenie łuszczycy i zapalenia stawów dzięki zawartości witaminy E (zwanej witaminą młodości), ma ogromny wpływ na poprawę wyglądu skóry, usuwa z organizmu wolne rodniki, chroniąc nas przed chorobami cywilizacyjnymi.

OLEJ Z WIESIOŁKA

Olej z wiesiołka zawiera dwa kwasy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – kwas gamma-linolenowy (GLA) oraz dihomo-gamma-linolenowy (DGLA), których organizm człowieka sam nie potrafi wytworzyć i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Kwas gamma-linolenowy zapewnia odpowiedni metabolizm, a więc usprawnia trawienie, odchudza,  zapobiega otłuszczaniu się wątroby, łagodzi stany zapalne jelit, bóle brzucha i biegunki.

OLEJ Z PESTEK MALIN

Olej z pestek malin jest bardzo drogim olejem. Jego produkcja jest bardzo kosztowna, ponieważ z jednej ciężarówki malin uzyskuje się około 18 litrów oleju. Olej malinowy, pośród wszystkich olei pozyskiwanych z owoców jagodowych został najlepiej przebadany od strony składu i efektywnego działania na skórę. Ma on niezwykłe właściwości – o ile jego faktor ochrony przed promieniowaniem UV zbytnio mnie nie interesuje, to jego przeciwnowotworowe działanie (ochrona DNA) i wysokie stężenie przeciwutleniaczy sprawia, że jest obowiązkową pozycją w pielęgnacji skóry latem.


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>