Do wielu informacji odnośnie zdrowego odżywiania mamy dostęp dzięki Internetowi, telewizji, książkom, gazetom, a czasem audycjom radiowym czy specjalistycznym szkoleniom i warsztatom.
Jak jednak odnaleźć się w gąszczu informacji kiedy często są one ze sobą tak sprzeczne?
Raz polecają błonnik, innym razem mówią, że nie jest on remedium na nasze dolegliwości.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstało wiele żywieniowych mitów. Nigdy jednak znalezienie złotego środka nie było tak trudne jak teraz. Rozwinęła się nie tylko diagnostyka medyczna, ale także zwiększyła się liczba zachorowań na cukrzyce, choroby układu krążenia, choroby autoimmunologiczne i wiele innych. Nie ma wątpliwości, że jest to związane z naszym trybem życia.
Co zatem możemy zrobić, aby żyć zdrowiej?
Rozprawić się z wieloma mitami żywieniowymi.
Dziś o jednym z nich – o witaminie C.

Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, przez co jest prawie niemożliwe, aby ją przedawkować.
Każdy nadmiar zostanie usunięty wraz z moczem. Każdemu z nas witamina C kojarzy się ze wzmocnieniem odporności. Kiedy łapie nas przeziębienie od razu przychodzi nam na myśl właśnie ta witamina.
Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest ona także silnym przeciwutleniaczem i ma działanie odtruwające. Żeby korzystać z jej pozytywnego działania należy spożywać ją w odpowiednich ilościach.
I tu zaczynają pojawiać się przysłowiowe schody.
Jaka ilość witaminy C jest odpowiednia?
Z pewnością nie są to ilości, zalecane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).
Według tej oto organizacji norma na witaminę C to 40-65 mg w przypadku dzieci w wieku 1-9 lat, 70 mg w przypadku osób nastoletnich i dorosłych i około 80-100 mg w przypadku kobiet w ciąży i karmiących. Są to jednak ilości zdecydowanie za niskie, ponieważ pozwalają one jedynie na uniknięcie wystąpienia objawów wywołanych niedoborem witaminy C, czyli np. szkorbutu. Zapotrzebowanie naszych organizmów jest znacznie wyższe i jest to związane z funkcjami tejże witaminy.
Jeśli chodzi o właściwości odtruwające to witamina C wiążę takie pierwiastki jak: ołów, rtęć, arsen, kadm, nikiel, wapń, miedź, magnez i cynk. 1 gram (czyli 1000 mg !) wiąże około 20 mikrogramów ołowiu. Szacuje się, że taką ilość ołowiu dostarczamy do organizmu codziennie. A co z innymi pierwiastkami, co ze złogami metali ciężkich, które najczęściej w nas zalegają?
Pozbywamy się tylko tego na co na co dzień jesteśmy narażeni. I to przy założeniu, że spożywamy 1000 mg dziennie. Niestety nijak się to ma do zaleceń WHO.
Jak widzicie, dawki powinny być zdecydowanie większe niż 70 mg. Szczególnie, że każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

Skąd te większe dawki brać?
Coraz głośniej robi się na temat witaminy C lewoskrętnej w czystej postaci. Rzeczywiście jest to dobry sposób dostarczenia sobie większej ilości witaminy C w ciągu dnia. Należy jednak mieć na uwadze, że witamina C to znacznie bardziej skomplikowany związek i najlepiej przyswajalny przez nasz organizm będzie w formie naturalnej.
I tak np. dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka czy natka pietruszki dostarczają mniejszą dawkę witaminy, jednak przez to, że znajduje się ona w swoim naturalnym środowisku, łatwiej będzie nam ją przyswoić. Czy zauważyliście, że cytryna nie znalazła się w czołówce produktów z największą zawartością witaminy C. Piszemy o tym nie bez powodu.
Mitem bowiem jest, że cytryna dodana do herbaty uchroni nas od przeziębienia.
Po pierwsze jest to za mała ilość witaminy C, która nie ma znaczącego wpływu na nasze zdrowie.
A po drugie wysoka temperatura powoduje, że tracimy witaminę C. Tym większym błędem także jest dodawanie cytryny do gorącej herbaty (chyba, że dla smaku).

Kolejnym mitem jest dawka, o której pisaliśmy wyżej. Zapotrzebowanie organizmu na witaminę C jest znacznie większe niż to przedstawiane przez WHO.
Dostarczając dużych dawek witaminy C warto zwrócić uwagę na to, aby zwiększyć spożycie pierwiastków, które są przez nią wiązane – wapń, cynk, magnez, miedź. Chyba, że borykamy się z ich nadmiarem, wtedy witamina C może wspomóc unormowanie ich poziomu.

Witamina C jest niszczona przez enzym askorbinazę, który znajduje się w świeżym ogórku.
Dotyczy to słynnej sałatki pomidora i ogórka. Nie jest to wielkim błędem dopóki jesz taką sałatkę tylko ze względu na smak. Jeśli traktujesz to jako posiłek bogaty w witaminę C to niestety musisz wiedzieć, że nie jest to najlepsze źródło. Nie wystarczy jednak nie łączyć świeżego ogórka z pomidorem, ale także z innymi produktami bogatymi w witaminę C jak np. czerwona papryka.

Połączenie witaminy C z kolagenem np. w formie suplementów, pozwala na lepsze wykorzystanie kolagenu przez nasz organizm. Podobnie ma się sytuacja w przypadku żelaza. Połączenie produktów bogatych w te pierwiastki umożliwia lepsze wchłonięcie żelaza w organizmie.
Wychodzi na to, że bulion na kościach w natką pietruszki, lub wołowina z dodatkiem papryki może wywołać wiele korzystnych efektów w naszym ciele.
Kupując suplementy, czy leki z witaminą C zwróćcie także uwagę na pozostały skład tego produktu. Często niestety poza witaminą C (najczęściej w niskiej dawce) znajdziecie w tych produktach cukier, w różnej postaci lub inne całkowicie zbędne dodatki.

Jak widzicie mitów na temat witaminy C jest całkiem sporo. Zdecydowanie warto zagłębić się w temat witamin i składników mineralnych. Nie ma bowiem osoby, której temat ten by nie dotyczył.


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>