Wiadomo, że cukier zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy, próchnicy i chorób serca. Dodatkowo mocno zakwasza organizm i uzależnia. Nie jest też tajemnicą, że cukrem „karmimy” candidę i raka – nie bez powodu nazywany jest on przecież ‚białą śmiercią’. Czym więc możemy go zastąpić? Na pewno nie sztucznymi słodzikami które są szkodliwe. Jest mnóstwo innych możliwości na osłodzenie sobie życia. Dzisiaj omówimy kilka z nich.

MIÓD

Wprawdzie miód również ma kalorie (jedna łyżeczka to ok. 40 kcal), jednak oprócz słodyczy dostarcza również witaminy B i C, potas, cynk, fosfor czy magnez. Miód wzmacnia nasz układ immunologiczny, działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, poprawia kondycje skóry i oczyszcza wątrobę. Zawiera przeciwutleniacze.

STEWIA

Stewia jest nawet 200 razy słodsza niż cukier, a nie zawiera kalorii. Nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Jest wskazana dla diabetyków i osób dbających o linię. Jest bezpieczna dla zębów, nie powoduje próchnicy. Ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Zawiera witaminę C, kwas foliowy oraz minerały takie jak wapń, potas, magnez i żelazo. Jest bogata w antyoksydanty. Znana od wieków w Paragwaju i Brazylii, nazywana jest przez Indian „słodkim liściem”.

KSYLITOL

Cukier pozyskiwany z kory fińskiej brzozy, zawiera o połowę mniej kalorii niż cukier. Ma bardzo niski indeks glikemiczny (IG 8), nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Ksylitol sprawia, że szkodliwe  bakterie w jamie ustnej nie maja pożywki, dzięki czemu pozytywnie wpływa na zdrowie zębów. Warto wybierać słodycze słodzone ksylitolem. Ksylitol zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i zmniejsza kwasowość śliny. Cukier brzozowy zmniejsza ryzyko infekcji ucha u dzieci i walczy z grzybami Candida albicans. Ksylitol jest dobrze tolerowany, jednak w niektórych przypadkach zbyt duże jego spożycie może przyczynić się do powstawania biegunek lub wzdęć. Pamiętajmy też, żeby nie podawać ksylitolu ani produktów z tym cukrem zwierzętom. Jest on niezwykle toksyczny dla psów i kotów. Jeśli jesteś więc właścicielem czworonoga, trzymaj ksylitol w miejscu gdzie Twój pupil go nie dosięgnie.

ERYTRYTOL

Powstaje w wyniku naturalnej fermentacji. Występuje w winogronach, melonach, gruszkach, winie i grzybach. Jest 30 % mniej słodki niż cukier i nie zawiera kalorii. Nie wywołuje efektu przeczyszczającego. Może być stosowany przez diabetyków. Ma zerowy indeks glikemiczny. Nie psuje zębów. Wykazuje działanie antyoksydacyjne. Nie uzależnia. Jest bezpieczny, co potwierdziło aż 200 różnych badań na przestrzeni 40 lat.

MELASA

Jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji cukru. W zależności od surowca z którego cukier powstaje, otrzymuje się melasę z trzciny cukrowej, buraczaną, z karobu czy z granata.

Melasa ma konsystencję gęstego, ciemnego syropu. Ze względu na swe właściwości zdrowotne nazywana jest czarnym złotem. Melasa ma niewiele kalorii – w jednej łyżeczce ok. 20 kcal. Dobrze działa na układ trawienny, nerwowy i odpornościowy. Zawiera wapń, potas, miedź, fosfor, chrom, magnez, cynk, witaminy z grupy B, kwas fosforowy i aminokwasy. Zawiera żelazo niehemowe, zalecana jest więc kobietom w ciąży i osobom zagrożonym anemią.

 CUKIER KOKOSOWY

Powstaje z pęków palm kokosowych. Jest wspaniałą, zdrową alternatywą dla sacharozy. Cukier kokosowy zawiera potas, żelazo, magnez, cynk, witaminy z grupy B i witaminę C. Można go stosować do wypieków, gdyż dobrze reaguje na wysoką temperaturę. Ma niski indeks glikemiczny. Posiada łagodny karmelowo-kokosowy smak i przyjemny zapach. Jego kaloryczność zbliżona jest do kaloryczności białego cukru.

SYROP (SŁÓD) RYŻOWY

Powstaje z pełnego ziarna ryżu do którego dodaje się słód jęczmienny. Zawiera węglowodany złożone, które nie powodują gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi i długo utrzymują się w organizmie. Syrop ryżowy wzmacnia żołądek, ułatwia trawienie, zawiera witaminy z grupy B. Jest składnikiem japońskiej sake.

LUKRECJA

Lukrecja ma specyficzny, nieco anyżowy smak. Była wykorzystywana już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie jako środek leczniczy. Jest 50 razy słodsza niż cukier. Właściwości lukrecji od wieków wykorzystywano w leczeniu nieżytów dróg oddechowych, chorób wątroby, żołądka, pęcherza moczowego i nerek. Z punktu widzenia lecznictwa – ale również smaku – najważniejszy jest czarny syrop uzyskiwany z korzenia lukrecji, który zawiera m.in. saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne, żywice i olejek eteryczny. Mają one działanie antyalergiczne, wzmacniające, przeciwłojotokowe, antyzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antyobrzękowe.

SYROP KLONOWY

Niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Pozyskuje się go po odparowaniu wody z soku pobieranego z odpowiednich odmian klonu. Syrop klonowy zawiera witaminy B2, B5, B6, niacynę, biotynę, kwas foliowy, sole mineralne. Jest tez bogaty w wapń, potas, magnez, mangan, fosfor i kilkadziesiąt przeciwutleniaczy. Według uczonych, syrop klonowy należy do czołówki zdrowej żywności i ma wiele korzystnych działań na organizm człowieka. Substancje, które naukowcy znaleźli w syropie klonowym, mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wykazano, że mogą być pomocne w leczeniu nowotworów, cukrzycy i chorób bakteryjnych.

SYROP DAKTYLOWY

To bardzo słodki, smaczny, barwy ciemnobrązowej syrop, uzyskiwany poprzez zmielenie daktyli. Doskonały do słodzenia herbaty i kawy, a także używany do wypieków ciast i ciasteczek. Wskazany przy kłopotach trawiennych. Zwalcza zaparcia dzięki dużej zawartości błonnika. Daktylowiec którego owocami są daktyle, to jedno z najstarszych na świecie drzew uprawnych. Daktyle, a co za tym idzie i syrop daktylowy, bogaty jest w salicylany działające jak aspiryna. Zawiera naturalne cukry proste, a także witaminy A, C, B1, B2, i PP, potas, żelazo, magnez i fosfor. Syrop daktylowy obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Syrop z daktyli wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe łagodzi objawy menopauzy. Dzięki antyoksydantom wykazuje właściwości wzmacniające organizm. Potas zawarty w daktylach obniża nadciśnienie tętnicze. Cukry proste są doskonałym źródłem energii, ponieważ dostają się do organizmu bez potrzeby trawienia, uzupełniając niedobory glikogenu w mięśniach i wątrobie. Syrop daktylowy zalecany jest sportowcom przy ciężkim wysiłku oraz intensywnym poceniu się – daje energię z cukrów i uzupełnia niedobory potasu.

Oczywiście najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z cukrów jakichkolwiek, jednak jest to bardzo trudne. Jeśli już zdecydujemy się na cukrowy detoks, sięgajmy po słodziki zdrowe i stopniowo,  powoli zmniejszajmy ilość słodyczy. Według badań, aby odzwyczaić się od słodkiego smaku, potrzebujemy około trzech miesięcy.

 

    

                                                     „A kiedy Cię pocałuję, trzy dni w gębie cukier czuję„

 

                                                           Jan Kochanowski – Pieśń świętojańska o Sobótce

 


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>