Dziś wszyscy mamy dostęp do różnych egzotycznych produktów spożywczych, pochodzących z najdalszych zakątków świata – Afryki, Azji czy Ameryki Środkowej. Owoce tropikalne, przyprawy, kosmetyki, słodycze, oleje, kakao, czekolada czy kawa powstają często w Krajach Trzeciego Świata. Zachwycamy się ich aromatem, smakiem i zapachem. Znajdujemy w nich składniki, których nie ma w rodzimych produktach, a które mogą przynieść nam zdrowie. Czy jednak zastanawiamy się w jakich warunkach ta wspaniała żywność została wyprodukowana? Przez ile przeszła rąk i czy przypadkiem nikt nie ucierpiał podczas pracy przy jej tworzeniu? Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że ludzie dzięki którym możemy cieszyć się smakiem bananów, kawy czy herbaty pracują za stawki, które nie wystarczają nawet na wyżywienie, bez ubezpieczenia i gwarancji zatrudnienia. Pieniądze natomiast zasilają budżety korporacji. Tak jednak być nie musi!

Gramy fair

Czy zwróciliście uwagę, że na coraz większej ilości produktów które kupujecie w sklepach ekologicznych pojawia się logo Fair Trade? Fair Trade to sprawiedliwy handel. Oznacza to, że producent za swój towar otrzymał sprawiedliwą zapłatę i że był on kontrolowany pod względem jakości na każdym etapie produkcji. Kupując artykuły wyprodukowane zgodnie z zasadami Fair Trade wspieramy ideę, która umożliwia godne funkcjonowanie oraz rozwój przedsiębiorstw z Krajów Trzeciego Świata. Dla mieszkańców tych rejonów jest to szansa na zmniejszenie bezrobocia, a także na pracę w godziwych warunkach za sprawiedliwą zapłatę.

Założenia Fair Trade

U podstaw koncepcji Sprawiedliwego Handlu leży przekonanie, że my wszyscy, poprzez swoje decyzje konsumenckie, możemy zaspakajać własne potrzeby, jednocześnie wspierając innych ludzi. Osiągamy ten cel wybierając wyroby od drobnych producentów z krajów Południa, które wytworzono i wprowadzono na rynek na godziwych warunkach.

Do głównych założeń Fair Trade zaliczamy :

Sprawiedliwą cenę – zapłata za pracę musi być zgodna z lokalnymi uwarunkowaniami zatrudnienia i musi pokrywać koszty produkcji.

  • Skrócenie czasu oczekiwania na zapłatę i ograniczenie pośredników.
  • Odpowiednie warunki zatrudnienia, czyli zapewnienie bezpieczeństwa i uczciwego wynagrodzenia, możliwość odejścia z pracy w każdym momencie, godzinowy wymiar czasu pracy, zapewnienie świadczeń socjalnych, możliwość awansu, brak zatrudnienia dzieci, brak dyskryminacji, zakaz stosowania kar cielesnych, gróźb i innych form zastraszania.
  • Demokratyczne zarządzanie.
  • Zwiększanie świadomości konsumentów – dostarczanie konsumentom wiedzy na temat producentów, produktów i warunków w jakich te produkty powstały.

Dla kogo certyfikaty Fair Trade?

Obecnie certyfikaty Fair Trade przyznawane są takim produktom jak banany, bawełna, kawa, czekolada, herbata, miód, orzechy, ryż, przyprawy, zioła czy wino. Poza produktami spożywczymi certyfikaty przyznawane są wyrobom rękodzielniczym takim jak dywany, maty, kosze, ceramika, biżuteria, piłki sportowe, odzież itp. Wszystkie produkty z certyfikatem Fair Trade pochodzą od producentów wytwarzających metodami ekologicznymi, bez chemii, substytutów i składników modyfikowanych genetycznie.

Gdzie znaleźć produkty Fair Trade?

Szacuje się, że w Europie funkcjonuje około 60 tysięcy sklepów, które w swoim asortymencie posiadają produkty z certyfikatem sprawiedliwego handlu. Przyczynia się do tego coraz większa świadomość konsumenta. Najbardziej rozwinięte pod tym względem kraje to Szwecja, Francja i Wielka Brytania. W Polsce 77 %  badanych konsumentów nie wie czym jest Fair Trade. Jednak liczba osób popierających kupowanie produktów pochodzących od producentów przestrzegających zasad sprawiedliwego handlu systematycznie wzrasta.

Czy nas to dotyczy?

Możemy mieć wrażenie, że coś co dzieje się gdzieś w Ameryce Łacińskiej lub w Afryce nie dotyczy nas osobiście. A przecież lepsze warunki ekonomiczne, społeczne i ekologiczne tamtejszych producentów dają nam wymierne korzyści. Mamy bowiem pewność, że kupując produkty Fair Trade, kupujemy rzeczy dobrej jakości, zdrowe, naturalne i ekologiczne. Oraz takie, które powstały w sposób etyczny i uczciwy.

O produkty z logo Fair Trade pytaj w sklepach EKOzakupy.pl

„Wszystkie cnoty w sprawiedliwości się mieszczą„

EURYPIDES


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>