Pochodzi z Gujany Francuskiej. Obecnie jest uprawiany w Indiach, Afryce Wschodniej, Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz w większości tropikalnych rejonów. Wiele społeczeństw, szczególnie tych z rejonu Ameryki i Chin używało go w przeszłości w celach terapeutycznych. Obecnie na całym świecie owiany jest sławą ze względu na swoje zdolności detoksykacji i oczyszczania organizmu. Dzięki swojej pikanterii pobudza krążenie i przyspiesza spalanie.

Pieprz kajeński.

Pieprz kajeński to suszony i dobrze zmielony proszek wytwarzany z nasion i strąków różnych rodzajów papryczki chilli. Cayenne jest robiony z żółtych i czerwonych dojrzałych owoców o niewielkich rozmiarach. Przyprawa ta występuje w różnej gamie ostrości. Najostrzejsza jest wtedy, gdy zmielone są nie tylko owoce, ale również nasiona. Pieprz cayenne jest używany jako przyprawa o bardzo ostrym, gorącym smaku. Zastosowanie znalazła nie tylko w kuchni, ale też jako środek używany przy różnych dolegliwościach.

Co kryje w sobie pieprz cayenne?

Główne składniki chemiczne pieprzu cayenne to kapsaicyna, beta karoten, flawonoidy i witamina C. Zawiera on także duże ilości witamin, takich jak witamina A, E, K, B6, tiamina, niacyna oraz minerały – magnez, fosfor, wapń, żelazo, cynk, sód i potas.

Właściwości zdrowotne pieprzu cayenne.

Cayenne jest używany w medycynie od wieków. Wykorzystuje się go przy wielu dolegliwościach. Powinniśmy po niego sięgać jeśli chcemy wzmocnić odporność. W tym celu, zalecane jest spożywanie dwóch łyżeczek tej przyprawy dziennie. Dzięki temu dostarczamy organizmowi beta karotenów i prowitaminy A. W czasie przeziębienia zaś, pieprz cayenne stymuluje wydzielanie śluzu, co powoduje obkurczanie błon śluzowych i odtykanie zatkanych dróg nosowych. Prowadzi to do złagodzenia lub nawet pokonania grypy.

Kapsaicyna, zawarta w pieprzu cayenne, pobudza receptory do wytwarzania przekaźników uśmierzających ból i wysyłania ich do bolących stawów. Dzięki temu odczuwamy ukojenie przy bólach stawowych. W wielu krajach cayenne używany jest jako środek przeciwbólowy, szczególnie często zażywany na migrenę.

Spożywanie pieprzu cayenne zapobiega powstawaniu zakrzepów, dzięki czemu zmniejsza  ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Co więcej, regularne uwzględnienie go w swojej diecie spowoduje redukcję negatywnych skutków miażdżycy.

Pieprz cayenne ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Pobudza trawienie poprzez zwiększenie produkcji enzymów i kwasów żołądkowych. Pomaga w ten sposób szybciej metabolizować spożytą żywność i prędzej pozbywać się toksyn. Pieprz jest także pomocny przy pozbywaniu się gazów jelitowych. Stymuluje ruchy perystaltyczne jelit, wspomagając wchłanianie substancji odżywczych i wydalanie niestrawionych resztek. Pobudza też produkcję śliny, co zbawiennie wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Cayenne powoduje również wzmożenie pocenia, co czyni go doskonałym środkiem wspomagającym oczyszczanie organizm. Jeśli rano zmieszasz ten pieprz z sokiem z cytryny oraz miodem, otrzymasz napój idealny do całkowitej detoksykacji organizmu.

Ochrona przed nowotworami.

Ta bardzo istotna zaleta została potwierdzona podczas badań na uniwersytecie Loma Linda w Kalifornii. Działanie to dotyczy między innymi raka wątroby i raka płuc palaczy. Może być to związane z kapsaicyną, która zatrzymuje powstawanie tytoniowych guzów w płucach. Kapsaicyna zabija mitochondria, które odpowiedzialne są za tworzenie komórek nowotworowych. A co najważniejsze, robi to bez naruszania struktury komórek zdrowych.

Odchudzanie z cayenne.

Pieprz cayenne wspomaga metabolizm, pomaga szybciej spalić tłuszcz oraz zmniejsza apetyt, dzięki czemu spożywamy mniej kalorii w ciągu dnia. Właściwości te sprawiły, że cayenne jest częstym składnikiem suplementów diety. Pieprz likwiduje wzdęcia, ułatwia trawienie i zmniejsza ochotę na słodycze. Zwiększa termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła. Wpływa na wytwarzanie endorfin czyli hormonów szczęścia, a szczęśliwy człowiek ma mniejszy apetyt!

Jak stosować pieprz cayenne?

Pieprz cayenne możemy dodać do dowolnej potrawy. Może być on dodatkiem do sosów, zup, mięs, grilla,  ryb i owoców morza. Bardzo dobrze komponuje się z kakao i czekoladą. Możemy nim doprawiać sery i sałatki. Może być dodawany do omletów, sufletów, panierki do kurczaka. Jest składnikiem sosu Worcestershire, który podkreśla smak koktajlu „Krwawa Mary”. Można też wykonać koktajl z pieprzem cayenne, którego receptura powstała w 1941 roku: do 3/4 litra wody dodaj sok z jednej cytryny, wsyp łyżeczkę pieprzu cayenne oraz dodaj odrobinę syropu klonowego. Wymieszaj dokładnie i gotowe!

Ważne!

Ostrej papryczki nie wolno podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. Nie powinny jej też  stosować kobiety karmiące piersią.


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>