Co to jest – prostata, gruczoł krokowy, stercz

Wszystkie trzy pojęcia odnoszą się do tego samego. Prostata jest niewielkim gruczołem, wielkości jadalnego kasztana. Znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza wychodzący z pęcherza moczowód. Jej wnętrze (miąższ) otoczone jest mięśniami gładkimi. Funkcją gruczołu krokowego jest produkcja wydzieliny (spermy) zawierającej cukier, jako materiał energetyczny dla plemników. Noworodki płci męskiej mają gruczoł krokowy wielkości groszku, powiększa się on powoli, stopniowo dojrzewa i osiąga prawidłową wielkość w wieku około 30 lat. Prostata zwiększa swoje wymiary przez całe życie mężczyzny. Najpierw są to drobne zmiany w kształcie i wielkości komórek, które tracą powoli kontrolę nad swym podziałem.

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Europie, stanowi drugą po nowotworach płuc najczęstszą przyczynę zgonów. Polscy mężczyźni zajmują  drugie miejsce w europie , za Węgrami pod względem liczby zachorowań. przed 65 rokiem życia. Każdy mężczyzna około 50  roku życia powinien profilaktycznie zbadać poziom PSA.

Brak jest dokładnej przyczyny występowania tego nowotworu, jednak faktem jest, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko łagodnego przerostu prostaty.

Przyczyny raka prostaty.

Do czynników ryzyka zaliczamy wiek, zaburzenia hormonalne, nadwagę lub otyłość, zbyt dużą ilość tłuszczów zwierzęcych w diecie, dietę bogatą w wysoko przetworzone produkty – szczególnie cukry proste, zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, picie alkoholu, czynniki genetyczne, siedzący tryb życia, małą aktywność fizyczną

Objawy raka prostaty

W miarę powiększania swojej objętości prostata uciska moczowód i pęcherz moczowy, dając takie objawy jak: częstomocz, utrudnienie oddawania moczu i „słaby” lub przerywany strumień moczu,nagłe uczucie parcia na mocz i konieczność pilnego jego oddania, wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza, kilkakrotne oddawanie moczu w ciągu nocy .w bardziej zaawansowanym etapie choroby: krwiomocz, czucie pieczenia przy oddawaniu moczu, bóle w podbrzuszu, nietrzymanie moczu, zaburzenia wzwodu, bóle okolicy lędźwiowej.

Profilaktyka prostaty.

Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie przerostu prostaty jest regularne badanie tego gruczołu. Osoby narażone na choroby prostaty powinny po 30 roku życia przeprowadzać badania kontrolne, które pozwolą wykryć chorobę jeszcze przed jej rozwinięciem. Regularne wizyty u urologa powinny wejść w nawyk wszystkim panom po 50 roku życia.

Jakie badanie można przeprowadzić : badanie per rectum, biopsja gruczołu krokowego, oznaczenie poziomu PSA we krwi, USG, rezonans magnetyczny.

Dieta w chorobach prostaty

Bardzo duży wpływ na leczenie i profilaktykę chorób  prostaty ma spożywanie warzyw i owoców, niezależnie od formy ich podania. Jednak najlepsze będą te świeże, w których zachowanych jest najwięcej składników odżywczych.  Szczególnie polecane są: brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, cebula, czosnek, szczypiorek, pomidory, czerwona papryka, tłuste ryby, owoce morza czy tłoczone na zimno oleje, na przykład olej  lniany, ze względu na obecność flawonoidów i witamin o właściwościach antyoksydacyjnych (witamina A, C, E).  Produkty bogate w witaminę E to np. sezam, zielona herbata, czerwone wino czy pestki dyni. Warto przy tym ograniczyć spożywanie słodyczy, węglowodanów prostych i żywności wysoko przetworzonej oraz zbyt ostrych i kwaśnych pokarmów. Spośród produktów bogatych w węglowodany najlepiej wybierać te, które zawierają duże ilości błonnika wpływającego korzystnie na pracę jelit, chroniącego przed chorobami nowotworowymi, a także wspomagającego odchudzanie. Jako źródła węglowodanów wybierajmy pieczywo pełnoziarniste, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy, kaszę gryczaną i jęczmienną. Białko jest również bardzo ważnym elementem diety. Jego zbyt mała podaż może okazać się niekorzystna dla naszego układu odpornościowego, dlatego pamiętajmy o dostarczaniu produktów bogatych w pełnowartościowe białko, takich jak dobrej jakości mięsa, nabiał czy jaja.

Pacjenci polecają.

Osobiście znam kilka osób, które zmagały się z problemami z prostatą . Każda z nich oczywiście dbała o to , by wykonywać badania kontrolne czy stosować  dietę. Te osoby dzieliły się też ze mną swoimi sposobami leczenia , które wywodziły się z medycyny niekonwencjonalnej. Myślę, że warto o nich wspomnieć. Do takich niekonwencjonalnych metod należą : pestki dyni, sok z gravioli, nafta destylowana  petroleum D-5 -21, wyciąg z palmy sabałowej, pestki arbuza, pokrzywa, wąsy kukurydzy.

Wąsy kukurydzy od pokoleń były używane przez Amiszów jako środek na objawy przerostu prostaty. Gdy sezon kukurydziany jest w pełni, usuń wąs z 6 kolb kukurydzy. Zalej je 0,5 litra wody, doprowadź do wrzenia i gotuj jeszcze przez 10 minut. Odcedź wąsy i wypij szklankę wywaru. Pij 3 szklanki wywaru tygodniowo.

Uwaga na piwo!

To z pewnością zmartwi niejednego pana, ale…badania pokazały, że picie piwa podnosi poziom prolaktyny w organizmie, co z czasem może prowadzić do przerostu prostaty.

 

 

„Kiedy spotykam mężczyznę, najpierw patrzę mu w oczy.

Jeśli wyczuwam erotyzm w jego   spojrzeniu,

spuszczam wzrok, żeby podziwiać całą resztę. „

Uma Thurman

 

 

 


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>