Znacie określenie – „ty buraku”? Jest ono zdecydowanie obraźliwe. Nie wiemy jakie jest pochodzenie tego określenia, ale biorąc pod uwagę historię buraka jako warzywa, jego walory smakowe i zdrowotne, ten zwrot powinien być raczej komplementem.

Burak urodził się u wybrzeży Morza Śródziemnego. Można było go spotkać nad Morzem Kaspijskim i Czarnym  Z powodu zamiłowania do morskiego klimatu,  nazywany był burakiem morskim. Udomowili go mieszkańcy wschodniej części Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Pierwsze wzmianki na temat buraka pojawiły się w dokumentach z XVIII wieku p.n.e., w których mowa jest o ogrodach Babilonu. Tam właśnie bujnie rosły buraki. Liście buraka były bardzo popularne w starożytnej Grecji. Wywar z nich był jedną z ofiar składanych Appolinowi w świątyni delfickiej. Krążyły też legendy, że swoją nieziemską urodę Afrodyta zawdzięcza właśnie burakom. W starych dokumentach z tamtego okresu można znaleźć przepisy na dania w których łączono buraki, miód i wino. Jedna z pierwszych ksiąg kucharskich „Apicius”, podawała przepisy na buliony z buraka oraz sałatkę z jego liści z sosem z musztardy, oleju i octu jako bardzo wskazane dla możnych Rzymian. W czasach starożytnych początkowo buraki hodowane były tylko dla liści, z czasem jednak zaczęto wykorzystywać korzeń. Lecznicze właściwości buraczków były wtedy ważniejsze od jego jakości smakowych. Stosowany był głównie w leczeniu gorączki, zaparć, ran i różnych problemów skórnych. W 1600 roku francuski rolnik Olivier de Serreres odkrył, że z buraków, po ugotowaniu, można uzyskać słodki syrop. W tamtych czasach nikt jednak nie zainteresował się tym, co tak naprawdę dawało korzeniom ich słodycz.

 Wartości odżywcze

Burak ma bardzo mało kalorii – w 100 gramach tylko 38. Jest bogaty w witaminy i minerały. Korzeń buraka zawiera witaminy C, B1, kwas foliowy, witaminę A oraz beta-karoten. Znajdziemy w nim również żelazo, wapń, potas, mangan, miedź, fluor oraz sód. Również rzadko występujące rubid i cez. Ten skład  ma duże znaczenie w leczeniu nowotworów.

Właściwości lecznicze

Dzięki zawartości betaniny buraki są skuteczne we właściwym funkcjonowaniu wątroby i przewodów żółciowych oraz pracy woreczka żółciowego. Szczególnie zaleca się je chorym na wątrobę czy przewody żółciowe, a także na wszystkie choroby, którym towarzyszy odmineralizowanie kości. Betanina daje piękny intensywny kolor. Substancja ta jest przeciwutleniaczem i chroni przed wolnymi rodnikami.

Zjadanie czerwonych buraków w postaci jarzynki ma ponadto działanie lecznicze w otyłości, przy zaparciach  i chorobach nerek.

Buraki są pomocne też przy leczeniu przeziębień.

Burak odkwasza. Dla osób zjadających dużo mięsa, ciasta, pieczywa o charakterze kwasotwórczym wręcz konieczne jest spożywanie buraków pod różną postacią. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy doprowadzić w organizmie do równowagi kwasowo-zasadowej, która jest warunkiem zdrowia.

Buraki wypłukują kwas moczowy z organizmu, a także oczyszczają krew i działają bakteriobójczo.

Sok z buraków poprawia krążenie krwi, udrażnia żyły, a więc zapobiega powstawaniu zakrzepów. Okazuje się również pomocny przy zwalczaniu poważniejszych dolegliwości, takich jak anemia czy nadciśnienie tętnicze.

Sok z buraka działa też wykrztuśnie przy kaszlu i oczyszcza drogi oddechowe.

Nie powinny zapominać o nim kobiety w ciąży. Pomoże zniwelować niedobory potrzebnego w tym okresie kwasu foliowego. Polecany także paniom w czasie menopauzy – wartościowe składniki soku złagodzą jej przebieg.

Jak jeść buraka?

Buraka najbardziej znamy z lubianej zupy czyli barszczu, a także jako dodatek do mięs i pasztetów – ćwikły. Oczywiście najzdrowszy jest zjadany na surowo. Idealnie nadaje się do surówek i sałatek. Idealnie komponuje się z serami. Warto też poeksperymentować i przygotować carpaccio z buraka. Buraki dobrze sprawdzają się w przetworach, a ich miąższ można wykorzystać nawet do ciasta czekoladowego! Liście buraka można wykorzystać gotując przepyszną botwinkę, a latem orzeźwiający chłodnik. Buraka można dodać do modnych teraz koktajli. Korzeń nadaje się idealnie do wyciskania, a sok z buraków to bomba witamin i antyoksydantów.

Legalny doping biegacza

Burak zawiera azotany, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Lepsze ukrwienie serca po spożyciu soku z buraka skutkuje spadkiem ilości tlenu potrzebnego do pracy mięśni podczas wysiłku. Oznacza to wydłużenie czasu aktywności oraz pokonywanie większych obciążeń.

Miłość w burakach

Na koniec  mała ciekawostka. Czy wiecie, że  Lupanare – najstarszy oficjalny dom publiczny z Pompei, który wciąż stoi, ma swoje ściany ozdobione obrazami buraczków? Widocznie wiedział o tym Marshal Bernard Montgomery, dowódca armii brytyjskiej w czasie II wojny światowej, który mówił swoim żołnierzom, aby zażyli uciech w polu buraków – „in the beetroot fields” (czyli w domu publicznym).

 


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Dodaj komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /ekozakupy/blog/wp-includes/formatting.php on line 3712

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>